Järfälla kommun satsar på förskolan, grundskolan och gymnasieskolan
Japan är bäst i världen på matte. Vad är skillnaden som gör skillnaden? Det vi vet är att lärarna där planerar och diskuterar ett moment i sina lärarteam innan genomgång i matematik och att uppföljning görs gemensamt. Lyckades man nå/involvera alla elever? Hur gjorde de? Vad var det som hände?
För att utveckla det lärande samspelet och undervisningsmönstret behöver den svenska förskolan och skolan skapa nya samarbetsformer. Skolforskning har visat att trots gedigen kompetensutveckling sker väldigt lite skolutveckling. Elevernas måluppfyllelse fortsätter att sjunka. Vad kan vi göra annorlunda? Praxis och modern forskning ska ligga till grund för förändringsarbetet.
Aktionsforskningen leds av förskolorna och skolornas processledare och chefer tillsammans med docent Ulf Blossing, docent och vetenskaplig ledare vid Karlstad universitet. Aktionsforskande enheter är Orion/Polaris förskolor, Traktor-/ Fastebol och Olovslunds förskolor, Lundskolan, Fjällenskolan, Sam-gymnasiet och HTS-gymnasiet tillsammans med Årjäng och Hagfors kommuner.
Pi Högdahl
Projektledare, Järfälla kommun