Välkommen till Björkebyskolan

Björkebyskolan ligger i Skälby precis vid gränsen till Barkarby i Järfälla kommun. Skolan är en 6-9 skola med drygt 500 elever. På skolan finns fyra profilinriktningar: Estet, Idrott och friluftsliv, Global kommunikation samt Naturvetenskap och teknik.

I sitt stöd i undervisningen har alla elever på skolan varsin iPad.

Björkebyskolan är den enda skolan i kommunen där eleverna i åk 6 ges möjlighet att pröva på alla moderna språk innan de väljer.

Aktuellt

Telia och kommunen har för närvarande problem med telefonin. Så kommer ni inte fram till våra fasta nummer, pröva mobilnummer om ni har eller skicka mejl istället.


Bbokenlänk till annan webbplats

Klicka in på skolans e-bokhandel där allt är gratis!

Bboken.se


Björkebyskolan är kvalitetsgranskad och en Qualiscertifierad skola. Vi samarbetar med skolor i andra länder och jobbar med NTA i flera ämnen.

Björkebyskolan
Björkebyskolan med fyra profiler

Björkebyskolan

Sjukanmälan  - SMS till nr 71700:
FV
mellanslag JKmellanslag elevens personnummer (12 siffror)

Ex: FV JK 201502271234

FV=Frånvaro
JK=Järfälla Kommun

Expeditionen:
Kristina Backe
08-580 299 40
kristina.backe@jarfalla.se

Rektor:
Fredrik Yggmark
08-580 299 54
fredrik.yggmark@jarfalla.se

Biträdande rektor:
Anna Carlén
08-580 296 70
anna.carlen@jarfalla.se

Kurator:
Jan Svensk
08-580 299 47
jan.svensk@jarfalla.se

Skolsköterska:
Anna Andersson
08-580 299 03
anna.andersson3@jarfalla.se

Skolpsykolog:
Soma Amin
08-580 297 56
soma.amin@jarfalla.se

Adress:
Österdalsvägen 1
175 68 Järfälla

bjorkebyskolan@jarfalla.se

Hitta hit med SLlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Webbredaktör:

Dan Nilsson
dan.nilsson@jarfalla.se

Kontakta oss | Frågor & svar