Lokaler anpassade efter behov

Ålstaskolan i Barkarbystaden invigdes 2023.

Förskolor och skolor ska ha lokaler som är trygga, inspirerande och anpassade för både lärande och välbefinnande. Det är viktigt att både barn, elever och personal trivs och kan utvecklas i miljön. För att verksamheten ska fungera bra behöver lokalerna vara anpassade efter behoven och målen i förskola respektive i skola.

Gemensamma krav på lokaler

När kommunen tar beslut om lokalerna är det alltid eleverna och verksamheten som står i centrum. Målet är att skapa trygga och praktiska lokaler utan att kostnaderna blir för höga.

Det innebär bland annat:

  • Ljus och ljud: Lokalerna ska ha bra ljus och god akustik.
  • Luft och ventilation: Inomhusklimatet ska vara friskt, med hög luftkvalitet och välfungerande ventilation.
  • Utomhusmiljöer: Lek- och lärmiljöerna utomhus ska vara trygga, inbjudande och anpassade efter olika åldrar och behov.

Förskolans lokaler

I förskolan är trygghet och tillgänglighet extra viktiga. Lokalerna ska vara säkra och ge bra översikt för personalen. Barnen ska ha tillgång till lekytor både inne och ute som är trygga och stimulerande. Alla barn, oavsett funktionsförmåga, ska kunna ta del av förskolan. Förskolans lokaler ska:

  • Vara tillgängliga för alla barn, oavsett funktionsförmåga.
  • Uppmuntra nyfikenhet och kreativitet genom flexibla och lekfulla utrymmen.
  • Ha lugna vilorum och mindre avskilda ytor där barnen kan vila och återhämta sig.

Möbler och utrustning ska vara anpassade för små barn – i rätt höjd och utformade för att stödja självständighet och utveckling.

Grundskolans lokaler

I skolan behövs lokaler som fungerar för olika typer av undervisning. Klassrummen ska vara flexibla och kunna anpassas för olika ämnen och metoder, inklusive digitala verktyg. Förutom bra klassrum behövs:

  • Specialutrymmen behövs för praktiska och estetiska ämnen som bild, musik, slöjd och naturvetenskap.
  • Studiero och variation är viktigt – det ska finnas både större gemensamma ytor och mindre grupprum för ostört arbete.
  • Sociala ytor, som kafeterior och rastplatser, ska stödja elevernas behov av pauser och gemenskap.

Renovering och underhåll av lokaler

Många skol- och förskolelokaler i Järfälla byggdes på 70-talet och börjar bli slitna. När en lokal närmar sig slutet av sin livslängd behöver den ofta totalrenoveras eller ersättas. Äldre lokaler är också dyrare att underhålla, vilket påverkar resurserna för undervisningen negativt.

Vid större renoveringar kan verksamheten behöva flytta till tillfälliga lokaler för att säkerställa, arbetsmiljö, trygghet och kvalitet. I vissa fall kan det bli aktuellt att lägga ner en enhet, till exempel om antalet barn eller elever i området är för få.

Kommunen gör alltid en noggrann bedömning av vad som är bäst för barnen och verksamheten i varje enskilt fall.

Evakuering kan bli aktuellt

När lokaler ska renoveras görs en bedömning av vilken lösning som fungerar bäst. Det kan innebära:

  • Flytt till tillfälliga lokaler i närområdet, till exempel en närliggande skola.
  • Flytt till lediga lokaler längre bort som ändå passar verksamheten.
  • Uppförande av tillfälliga paviljonger nära de befintliga lokalerna.
  • Anpassningar i de nuvarande lokalerna för att göra dem säkra under renoveringen.
  • I vissa fall, nedläggning av en förskola eller skola och flytt av barnen till närliggande enheter.

Vi strävar alltid efter att hålla verksamheten samlad på en plats så långt det är möjligt.

Aktuella renoveringar

På respektive skolas och förskolas egna webbsidor finns information och Frågor & svar kring arbeten som påverkar lokalerna och verksamheten. I några fall pågår mer detaljerad planering och informationen uppdateras efter hand.

Förskola

  • Aspnäs- och Kvarnens förskolor: Nedläggning till hösten 2025. Förslaget är att verksamheterna flyttar till Nibble förskola som just nu renoveras.
  • Nibble förskola: Verksamheten är evakuerad till Vattmyra förskola på grund av renovering, och kommer att bli permanent där.
  • Traktors förskola: Renovering planerad till hösten 2025. Åtgärderna är av omfattande karaktär och verksamheten kommer att flytta till annan lokal i närområdet, vart är ännu inte beslutat.
  • Bolinder förskola: Köksrenovering med start våren 2025, beräknas hålla på året ut.
  • Mindre renoveringar i form av ytskikt samt ny lekutrustning på gården genomförs på Sandviks förskola under 2025.

Grundskola

  • Neptuniskolan: Renovering och underhållsarbete pågår. Beräknas vara klart hösten 2025.
  • Barkarbyskolan: Pågående byggnation av matsal. Beräknas vara klart hösten 2025.
  • Berghemsskolan: Rivning av befintlig skola och uppbyggnad av ny. Startar höstterminen 2025. Evakuering av Berghemsskolan till lokaler på Mälarvägen från höstterminen 2025. Beräknas vara klart hösten 2028.
  • Högbyskolan: Föreslås läggas ner till hösten 2027, och i så fall inget intag till förskoleklass inför höstterminen 2025.
  • Fastebolskolan: Renovering av delar av skolan planeras till vårterminen 2026. Beräknas vara klar våren 2027. Några klasser kommer att evakueras till lokaler i närområdet. Planering pågår, mer information kommer.
  • Mindre renoveringar i form av ytskikt samt ny lekutrustning på gården genomförs på Sandvikskolan under 2025.

Läs mer

Lagen om tillgänglighet till digital offentlig service syftar till att göra den digitala servicen mer tillgänglig, särskilt för personer med funktionsnedsättning. Om du upplever att webbplatsen inte lever upp till det kan du meddela oss här eller begära ut otillgängligt innehåll i alternativt format.

Läs mer i vår tillgänglighetsredogörelse om du vill veta hur väl vår webbplats uppfyller kraven

Påtala bristande tillgänglighet




Begär att få otillgängligt innehåll levererat i alternativt format

Om du upplever att du på grund av bristande tillgänglighet inte kan ta del av innehåll kan du begära att få detta levererat i ett alternativt format. Fyll i formuläret så återkopplar vi till dig.