Innehåll

Källtorp­skolan

Källtorpskolan är en 7-9 skola, med en särskild undervisningsgrupp AST. Antalet elever på Källtorpskolan är ca 340. På Källtorpskolan arbetar vi alltid utifrån eleverna i centrum. Vi ger våra elever kunskaper för livet och social kompetens som grundas på demokratiska värderingar. Vi ger dem den hjälp och det stöd de behöver för att lyckas. I samarbete med andra aktörer i kommundelen arbetar vi för att ge ungdomarna en meningsfull vardag.

Kontakt

Expedition
08-580 296 33

Källtorpsvägen 10
176 74 Järfälla

Rektor

Niro Salih
08-580 296 36
niro.salih@jarfalla.se

Dags för skolval 2022

Nu är det dags att önska skola inför höstterminen 2022. Länk till skolvalet hittar du här nedanför:

Till skolvalet (e-tjänst)

Fler kontaktuppgifter

Biträdande rektor
Satu Pennanen
satu.pennanen@jarfalla.se
08-580 296 34

Skolsköterska
Helena Stenbeck
Helena.stenbeck@jarfalla.se
08-580 296 38

Skolkurator
Fanny Teixeira Franco
fanny.teixeira.franco@jarfalla.se
 08-580 281 0

Skolpsykolog
Frida Ramström
frida.ramstrom@jarfalla.se
08-580 297 56

Studie och yrkesvägledare
Anne Mikkelsen
anne.mikkelsen@jarfalla.se
08-580 285 51

Kökschef
Marcelo Carrasco
Marcelo.carrasco@jarfalla.se
08-580 296 40

AST Gruppen
08-580 229 73

marie.elfvelin@jarfalla.se

KC – Kunskapscentrum
 070-002 59 03

karl.larsson@jarfalla.se

anna.Noreen@jarfalla.se

richard.linden@jarfalla.se


Fakta

  • Kommunal 7-9-skola i Kallhäll
  • Antal elever: 333[1]
  • [1] Oktober 2020

Senast uppdaterad:

Lagen om tillgänglighet till digital offentlig service syftar till att göra den digitala servicen mer tillgänglig, särskilt för personer med funktionsnedsättning. Om du upplever att webbplatsen inte lever upp till det kan du meddela oss här eller begära ut otillgängligt innehåll i alternativt format.

Läs mer i vår tillgänglighetsredogörelse om du vill veta hur väl vår webbplats uppfyller kraven

Påtala bristande tillgänglighet




Begär att få otillgängligt innehåll levererat i alternativt format

Om du upplever att du på grund av bristande tillgänglighet inte kan ta del av innehåll kan du begära att få detta levererat i ett alternativt format. Fyll i formuläret så återkopplar vi till dig.



Upp