Gå direkt till sidans innehåll

Viksjö­skolan

Viksjöskolan är en kommunal 6-9-skola med ca 740 elever, och ligger mitt i Viksjö centrum. Vår vision är "Vi är framtiden", men skolan har också många uppskattade traditioner. Vi kombinerar traditionell undervisning och tydliga lektionsrutiner med digitala verktyg, och lärarna arbetar i team för att ständigt utveckla lärandet. Viktigt för skolan är också demokratiarbetet och vi har ett väl fungerande elevråd och är dessutom utsedd till ambassadörsskola för EU-parlamentet samt Fredsskola.

Kontakt

Expedition
(måndag-torsdag 08:00-16:00
fredag 08:00-15:00)
08-580 297 50

Agrargränd 4
175 44 Järfälla

Rektor

Johan Nyström Hjertvinge
08-580 297 22
johan.nystrom.hjertvinge@jarfalla.se

Fler kontaktuppgifter

Biträdande rektor
Catherine Kellström
08-580 295 53
catherine.kellstrom@jarfalla.se

Biträdande rektor
Maria Prytz
08-580 295 62
maria.prytz@jarfalla.se

Skolsköterska
Lottie Kihl-Hogevall
08-580 297 53
charlotte.kihl-hogevall@jarfalla.se

Skolkurator
Rebecka Brodin
08-580 294 22
070-002 54 75
rebecka.brodin@jarfalla.se

Skolpsykolog
Sari Carvajal
08-580 297 94
070-002 55 74
sari.carvajal@jarfalla.se

Socialpedagog
Heidi Ljung
heidi.ljung@jarfalla.se

IT-support
Antoni Najarian
072-588 97 71
antoni.najarian@jarfalla.se

Fritidsklubben
08-580 292 55

Frånvaroanmälan
010-888 70 50

Fakta

  • Kommunal 6-9-skola i Viksjö
  • Antal elever: 733[1]
  • Antal elever per lärare: 15,7 (omräknat till heltidstjänster)[1]
  • Andel lärare med pedagogisk högskoleexamen: 79 %[1]
  • Elever i årskurs 9 som känner sig trygga i skolan: 89 %[2]
  • Elever i årskurs 9 som är nöjda med skolan som helhet: 84 %[2]
  • [1] Skolverket, oktober 2018
  • [2] Skolinspektionen, 2018

Senast uppdaterad: 2019-06-18

Upp