Gå direkt till sidans innehåll

Tjänste­mannaorganisation och ledning

Organisationsbild över förvaltningar och bolag inom Järfälla kommun

Kommunens tjänste­manna­organisation består av sex för­valtningar där det över­gripande an­svaret ligger hos kommun­direktören som också är chef för kommun­styrelse­förvaltningen. Varje för­valt­ning har en förvalt­nings­direktör som högsta tjänste­man.

Vidare finns även kommunledningsgruppen som svarar för samordning och prioritering av kommun­gemen­samma frågor så att kommunen utvecklas i positiv riktning och uppnår sina mål.

Kommunledningsgruppen

Kommun­styrelse­förvaltningen

Tillförordnad kommundirektör

Johan Bergman
johan.bergman@jarfalla.se     

Ekonomidirektör

Karin Holmlund
karin.holmlund@jarfalla.se

Samhällsbyggnads­direktör

Emelie Grind
emelie.grind@jarfalla.se

Personaldirektör

Birgitta Orbert
birgitta.orbert@jarfalla.se

Kommunikationschef

Per Rydén
per.ryden@jarfalla.se

Barn- och ungdoms­förvaltningen

Barn- och ungdomsdirektör

Annika Ramsell
annika.ramsell@jarfalla.se

Förskola och grundskola

Verksamhetschef för elever 0-16 år:
Anneli Jeppsson
anneli.jeppsson@jarfalla.se

Kompetens­förvaltningen

Utbildnings- och arbets­marknads­direktör

Carina Karlsson
carina.karlsson@jarfalla.se

Kultur-, demo­krati- och fritids­förvaltningen

Kultur- och fritidsdirektör

Pernilla Järverot
pernilla.jarverot@jarfalla.se

Social­förvaltningen

Socialdirektör

Jenny Wilhelmsson
jenny.wilhelmsson@jarfalla.se

Äldre och funktions­hinder

Avdelningschef:
Anneli Lagerberg
anneli.lagerberg@jarfalla.se

Individ- och familje­omsorg

Avdelningschef:
Lotta Erlandsson
lotta.erlandsson@jarfalla.se

Vård och omsorg - funktionsnedsättning

Avdelningschef:
Anneli Lagerberg
anneli.lagerberg@jarfalla.se

Vård och omsorg - äldre

Avdelningschef:
Helena Ahlskog
helena.ahlskog@jarfalla.se

Bygg och miljö­förvaltningen

Tillförordnad bygg- och miljödirektör

Nina Karlsson
nina.karlsson@jarfalla.se   

Bygg och miljöförvaltningen Veddesta

Avdelningschef:
Mattias Larsson
mattias.larsson@jarfalla.se

Bygglov

Avdelningschef:
Amanda Touman Redstorm
amanda.touman.redstorm@jarfalla.se

Fastighet

Avdelningschef:
Roland Eriksson
roland.eriksson@jarfalla.se

Kart och GIS

Avdelningschef:
Heidi Wennberg
heidi.wennberg@jarfalla.se

Kvalitet och verksamhetsstöd

Avdelningschef:
Eva Assarsson
eva.assarsson@jarfalla.se

Miljö och hälsa

Avdelningschef:
Jenny Färm
jenny.farm@jarfalla.se

Park och gata

Avdelningschef:
Hans Enelius
hans.enelius@jarfalla.se

Projektledning

Avdelningschef:
Nina Karlsson
nina.karlsson@jarfalla.se

Vatten och avfall

Avdelningschef:
Jan Kettisen
jan.kettisen@jarfalla.se

Senast uppdaterad: 2020-04-29

Lagen om tillgänglighet till digital offentlig service syftar till att göra den digitala servicen mer tillgänglig, särskilt för personer med funktionsnedsättning. Om du upplever att webbplatsen inte lever upp till det kan du meddela oss här eller begära ut otillgängligt innehåll i alternativt format.

Läs mer i vår tillgänglighetsredogörelse om du vill veta hur väl vår webbplats uppfyller kraven

Påtala bristande tillgänglighet




Begär att få otillgängligt innehåll levererat i alternativt format

Om du upplever att du på grund av bristande tillgänglighet inte kan ta del av innehåll kan du begära att få detta levererat i ett alternativt format. Fyll i formuläret så återkopplar vi till dig.



Upp