Angående den tillfälliga sommarmöbleringen vid plaskdammarna

Ett exempel på hur kommunens sommarmöbler använts tidigare år. Här på Vasaplatsen i Jakobsbserg.
Våra populära plaskdammar är trasiga och har stått tomma under två säsonger. I år testar vi ett alternativ för att skapa trevliga sommarplatser vid dammarna i väntan på renovering.
Att plaskdammarna behöver renoveras har varit känt sedan tidigare och vi vet att många Järfällabor längtar efter att dom fylls med vatten igen. Renoveringarna kostar drygt 10 miljoner och i år finns det inte pengar för investeringen i verksamhetsbudgeten.
Förhoppning om en långsiktig lösning
Sedan 2022 pågår arbetet med ett fördjupat program för Jakobsbergs centrum med fokus på att skapa ett tryggt och attraktivt område. Programmet ska lyftas till kommunstyrelsen senare i år.
Järfälla kommun har också beviljats medel från Tillväxtverket för att ta fram en strategi för hållbar urban utveckling i Jakobsberg. Det innebär att Järfälla kommun har möjlighet att söka öronmärkta medel för genomförande av olika projekt och vi kommer bland annat att söka medel för renovering av plaskdammarna.
Läs mer om arbetet som görs för ett tryggt och attraktivt Jakobsberg.
Så här skapar vi sommarplatser vid plaskdammarna i år
Istället för att låta plaskdammarna stå helt tomma under sommaren 2025 testar vi att flytta delar av våra sommarmöbler till plaskdammarna. Det är ett budgetvänligt alternativ för att skapa trevliga sommarplatser runt dammarna innan dessa kan fyllas med vatten igen.
- Dammarna fylls med leksand som skapar en fin miljö för vuxna och möjlighet till lek för barn
- Solmöbler, parasoll och palmer ställs ut för att skapa skugga och trivsel
- Våra sommarjobbare städar och ser till att platserna hålls rena och fina
Varför kan vi inte hålla plaskdammarna igång?
Plaskdammarna är trasiga och vi kan inte garantera att vattenkvalitén lever upp till de krav som ställs under säsongen. Därför har vi inte fyllt dammarna med vatten.
Vad kostar driften av plaskdammarna?
Driften av plaskdammarna var cirka 700 000 per år senast dom var i drift. När dammarna är renoverade kommer driftkostnaden att bli lägre.
Vad kostar renoveringen av plaskdammarna?
En renovering beräknas gå på drygt 10 miljoner kronor.