Estetelever skriver egna böcker – kreativt gymnasiearbete med personlig prägel

På tredje och sista året av det Estetiska programmet, inriktning bild och formgivning vid Järfälla gymnasium, gör eleverna ett gymnasiearbete i form av en bok. Det är ett sätt att knyta ihop utbildningens olika delar och ge varje elev chansen att utveckla sin egen stil och konstnärliga röst.
Genom arbetet får eleverna träna på att planera, genomföra och presentera ett kreativt projekt, från idé till färdig produkt. De väljer själva vilken typ av bok de vill skapa, det kan vara barnböcker, faktaböcker, serier eller poetiska berättelser. Illustrationerna görs i valfritt material, till exempel digitalt med ritplatta eller analogt med akvarellfärg eller akryl. Böckerna sätts sedan ihop i programmet Adobe InDesign, ett branschverktyg som används av professionella formgivare.
Personliga berättelser
Flera elever väljer att skildra egna erfarenheter och visar både mod och engagemang i sina projekt. Två elever i avgångsklassen har skrivit personliga berättelser om hur det är att leva med en diagnos.
– Jag har upplevt att det är svårt att förklara för andra hur min diagnos påverkar mitt liv. Genom att skriva och illustrera har jag fått fram det på ett annat sätt. Min erfarenhet av att göra en utredning och att få en diagnos har hjälpt mig att klara av skolan och jag har fått en positivare självbild, säger Elin Hyvönen, estetprogrammet årskurs 3.

Elin Hyvönens bok
Berättelserna ger inte bara eleverna en röst, de ger också läsaren en ökad förståelse och igenkänning.
– Det behövs mera böcker om autism, det finns inte så många om det och ämnet känns viktigt. Jag ville visa det som verkligen känns svårt, men under arbetet har jag har märkt flera positiva egenskaper med mig själv, säger Lina Boström, estetprogrammet årskurs 3.

Lina Boströms bok
Céline, en annan elev, har valt att skapa en bok med recept på kakor från sin mormor, ett exempel på hur skolprojekt också kan bli ett sätt att närma sig familjehistoria och tradition.
– Min tanke var att jag skulle fråga min mormor om hjälp för att hon alltid har varit så bra på att baka, och att det var en bra möjlighet att spendera mer tid med henne, säger Céline Carlsson, estetprogrammet årskurs 3.

En bok om kakor av Céline, årskurs 3 på estetprogrammet på Järfälla gymnasium
Kreativ frihet och inspiration från populärkultur
Under åren har tydliga trender vuxit fram bland elevernas bokprojekt. Många hämtar inspiration från serier och dataspel, vilket lett till spännande berättelser i fantasifulla världar med futuristiska miljöer. Andra har fascinerats av nordisk mytologi och skapat faktaböcker om väsen, där historisk fakta möter konstnärlig tolkning.
Är ditt barn intresserat av att plugga på estetiska programmet vid Järfälla gymnasium? Läs mer här:
https://www.jarfallagymnasium.se/campus/barkarby/hogskoleforberedande-program
Omval till gymnasiet
Sista ansökningsdag för omval till gymnasieutbildningar är torsdag den 15 maj.
Estetprogrammet bild- och formgivning
Det estetiska programmet ger eleverna både praktiska och teoretiska kunskaper inom konst, form och visuell kommunikation. Utbildningen är högskoleförberedande och passar särskilt för unga som vill utveckla sin kreativitet och sitt personliga uttryck.