Gamla Metro-ställ blev behållare för matavfallspåsar
Järfällas arbetsmarknadsenhet har under hösten arbetat med att restaurera 25 stycken före detta ställ för gratistidningen Metro. Nu är de fräscha behållare där Järfällabor kostnadsfritt kan hämta sina matavfallspåsar på centrala platser och återvinningsstationer.
– Vi har identifierat att det finns ett behov för invånare att på fler lättillgängliga sätt hämta matavfallspåsar. Genom att använda befintliga behållare istället för att köpa nya har vi arbetat på ett mer kostnadseffektivt och klimatsmart sätt, säger Lisa Ängquist på avfallsavdelningen.
Järfällas arbetsmarknadsenhet (AME) arbetar med matchning och arbetsprövning av unga och vuxna som har behov av stöd för att ta sig ut på arbetsmarknaden.
– En renovering som kostade cirka 1 200 kronor per ställ hos AME, skulle ha landat på runt 5 000 kronor hos en extern leverantör. Så våra medarbetare känner sig verkligen stolta och redo för nya utmaningar på arbetsmarknaden, säger Ali El-Masri, arbetsledare på AME.
De nya behållarna med matavfallspåsar kommer att finnas vid alla återvinningsstationer, några livsmedelsbutiker och andra centrala ytor.