Hela Järfällas årskurs 4 har testat vintersport på Bruket

Elvaåriga Norsin hade en toppendag på Bruket. Foto: Rosanna Lindén/Sveriges Radio.
Idag är sista dagen för Alla på snö i Järfälla, som är den enda kommunen i Sverige som gör Alla på snö som en utbildningsdag för alla årskurs 4-elever. Under tre veckor har alla barn fått testa på alla aktiviteter.
– Jag var jätteglad efter att jag hade åkt, säger Norsin som går på anpassad grundskola på Olovslundskolan.
Dagen är kostnadsfri för skolan. Det har blivit möjligt tack vare ett samarbete mellan Järfälla kommun och föreningarna Järfälla Alpin, Järfälla skidklubb och Friluftsfrämjandet i Järfälla, samt Svenska skidförbundet som driver projektet Alla på snö.
Lärare under utbildningsdagarna är elever från Realgymnasiet i Hägersten som läser Naturguide. Ett samarbete sedan flera år tillbaka som fungerar mycket bra där eleverna blir ledda på rätt sätt och får rätt instruktioner.
– Alla på snö är ett jättebra initiativ för våra elever. De får chans att i lugn och ro prova vinteraktvitieter tillsammans med sina klasskompisar. Dagen är mycket välarrangerad med buss som hämtar upp och bra aktiviteter väl på plats. Barnen är alltid glada efter de här dagarna och har massor att berätta. Samtliga idrottsdagar som kommunen ordnar är väldigt bra för våra elever, säger Therese Wihlborg Kilic, specialpedagog på anpassad grundskola på Olovslundskolan.
Läs mer om skidåkning i Bruketbacken