Järfälla krokar arm med 47 andra kommuner i global klimatomställning
Tillsammans med 47 andra svenska kommuner, med över hälften av Sveriges befolkning, kraftsamlar nu Järfälla för klimatomställningen. Under European Viable Cities Day den 6 december samlades den högsta politiska ledningen från kommunerna och representanter från andra svenska och internationella nyckelaktörer för att stärka mobiliseringen för klimatet över nationella gränser.
I början av veckan blev det klart att Viable Cities satsning Klimatneutrala städer 2030 växlar upp rejält. Ytterligare 25 svenska kommuner väljer att ansluta. De tar nu på sig att gå före i klimatomställningen och visa vägen för andra kommuner, i Sverige och över världen. Under European Viable Cities Day sprids Järfällas och andra svenska lärdomar till internationella mottagare runt klotet.
– Jag är stolt över att Järfälla ligger i framkant när det gäller hållbar utveckling och starka lokalsamhällen. För att nå våra mål och säkerställa ständig förbättring är det viktigt att samarbeta med andra. Genom att dela erfarenheter, innovationer och resurser kan vi tillsammans möta de globala utmaningarna, säger Eva Ullberg (S), kommunstyrelsens ordförande i Järfälla.
En viktig del i European Viable Cities Day är den årliga signeringen av Klimatkontrakt 2030 där den högsta politiska ledningen i kommunerna och generaldirektörerna för sex myndigheter går samman för en allt snabbare klimatomställning.
Om Viable cities
Viable Cities är en nationell plattform inriktad på innovation för klimatneutrala och hållbara städer. I satsningen Klimatneutrala städer 2030 – och med verktyget Klimatkontrakt 2030 – samarbetar programmet med 48 städer och sex myndigheter för att snabba på klimatomställningen. Viable Cities arbete sker i nära samspel med den europeiska mobiliseringen kring “Mission Climate Neutral and Smart Cities 2030”. Programmet får stöd som ett strategiskt innovationsprogram av Energimyndigheten, Vinnova och Formas, och samordnas av KTH - Kungliga Tekniska högskolan.
Här kan du läsa mer om Viable Cities