Sture firar 80 år som framgångsrikt familjeföretag i Järfälla

Värd för besöket hos Sture var Mats Svensson, marknadschef.
Näringslivsavdelningen och Arena Järfälla var på besök hos Sture – en produktionsbyrå och totalentreprenör inom varumärkesmiljöer som firar 80 år.
Företaget grundades av Sture Sandberg som startade sin yrkeskarriär som dekoratör på NK, Gillbergs mm. Därefter grundade han sin egen firma 1945. 2006 gick flytten från city ut till Järfälla till egen anläggning för mäss- och eventproduktion.
Idag leds familjeföretaget i tredje generation av bröderna Lars-Erik och Per-Olof Sandberg. Värd för besöket hos Sture var Mats Svensson, marknadschef, som beskrev ett välmående företag, som trots ett par utmanande år under pandemin, hämtat upp en rekordomsättning det senaste året.
– Det var svårt att förutspå framtiden för vår bransch under pandemin. Det var ett par tuffa år under restriktionerna men när det senare släppte så tog det verkligen fart igen. Vi märkte att det fanns ett stort behov bland våra kunder att få möjlighet att träffas på mässor och events igen och det behovet har hållit i sig, säger Mats.
Under besöket pratade vi också om kompetensförsörjning och matchning. På Sture arbetar en mängd olika yrkesroller, till exempel finsnickare, projektledare, säljare, grafiker, designers och monterbyggare.
–Sture är en spännande arbetsplats. Vi har många av de stora varumärkena som kommer till oss så vi har hela världen som marknad för events och showrooms. Som medarbetare får du möjlighet att jobba över hela världen och våra olika projektuppdrag ger en spännande variation i arbetet, avslutar Mats.