Torsdagens oväder ställde till problem i Jakobsberg

På grund av kraftiga vindar under torsdagskvällen har plåtar lossnat från fasad och tak på det så kallade Posthuset i Jakobsberg. Därför är centrumtorget ovanför trappan till tunneln avspärrat sedan igår kväll och kommer att vara avspärrat tills vidare. Entré till tunneln sker via hiss eller trappan på Ynglingavägen.

Kommunens vägjour spärrade snabbt av området när signalen om raset kom och väktare har varit på plats under natten för att säkerställa att avspärringarna respekterades.

Arbete med att montera nya plåtar och säkra befintliga planeras att utföras under fredagseftermiddagen. Avspärrningarna tas bort när bedömningen är att ingen risk för ytterligare ras finns och när de nya plåtarna är på plats.

Ingen skadades i samband med raset.

Läs mer

Lagen om tillgänglighet till digital offentlig service syftar till att göra den digitala servicen mer tillgänglig, särskilt för personer med funktionsnedsättning. Om du upplever att webbplatsen inte lever upp till det kan du meddela oss här eller begära ut otillgängligt innehåll i alternativt format.

Läs mer i vår tillgänglighetsredogörelse om du vill veta hur väl vår webbplats uppfyller kraven

Påtala bristande tillgänglighet

Begär att få otillgängligt innehåll levererat i alternativt format

Om du upplever att du på grund av bristande tillgänglighet inte kan ta del av innehåll kan du begära att få detta levererat i ett alternativt format. Fyll i formuläret så återkopplar vi till dig.