Viksjö Dagvattenpark står klar

Under torsdagen invigdes Viksjö dagvattenpark med bandklippning, applåder och roliga aktiviteter. Kommunstyrelsens ordförande, Eva Ullberg (S), och 1:a vice ordförande, Emma Feldman (M), var på plats i Viksjö tillsammans med närmare 100 järfällabor.
– I Järfälla är det självklart: vi ska inte bara vara med i omställningen, vi ska leda den. Viksjö dagvattenpark visar hur vi med konkreta åtgärder bygger ett samhälle som håller – för människor, för naturen och för framtiden, säger Eva Ullberg (S), kommunstyrelsens ordförande.
Parken renar och tar hand om dagvatten (regn- och smältvatten) från en stor del av Viksjö. Syftet är att förbättra vattenkvaliteten i Bällstaån och att minska risken för översvämning.
- Det är verkligen glädjande att Viksjö dagvattenpark nu äntligen är färdig och kan invigas lagom till sommaren. Det är en plats som kombinerar nytta med natur, och som bidrar till att göra både vår miljö och vår vardag lite bättre. Att det är en plats där vattnet får stanna upp och renas innan det rinner vidare är också särskilt viktigt eftersom det också påverkar Bällstaån säger Emma Feldman (M), 1:e vice ordförande i kommunstyrelsen.

Kommunstyrelsens ordförande, Eva Ullberg (S), och 1:a vice ordförande, Emma Feldman (M), klippte bandet tillsammans med Jan Kettisen, avdelningschef Vatten och Avfall på Järfälla kommun.

Parkens damm under byggprojektet 2024.
Anläggningen består av flera olika delar:
- En öppen dagvattendamm med gångbro och planteringar
- Ett öppet dagvattenstråk. Du ser det som ett stenlagt dike som går genom parken.
- En översvämningsyta och infiltrationsbädd i parkens södra delar, nedanför koloniområdet.
- En försänkt gräsyta ovanför parken, på andra sidan Andebodavägen, som kan svämma över vid stora regn
Ytorna runt själva anläggningen har rustats upp och utformats för att gynna växt- och djurliv samt vara en plats för avkoppling och rekreation. Bänkar, buskar och vackra planteringar gör det till en trevlig plats att vara på för boende och besökare. Under försommaren kommer även skyltar att komma upp som förklarar parkens olika funktioner och platser.
Hitta hit
Du kan besöka parken när som helst.
Vid korsningen Andebodavägen och Bruttovägen ligger busshållplatsen Bruttovägen som stannar precis intill dammen. Du kan också komma in i parken via gångvägarna från Datavägen och Slåttervägen.

Trots att solen gömde sig bakom molnen var drygt 100 nyfikna Järfällabor på plats för bandklippningen.
Bakgrund till dagvattenparken
Bällstaån börjar i Järfälla och rinner genom kommunen och vidare till Stockholm och Sundbyberg där den sen mynnar ut i Bällstaviken som är en del av Mälaren.
Bällstaån har idag dålig ekologisk status och uppnår inte god kemisk status. För att förbättra vattenkvaliteten behöver tillförseln av näringsämnen och metaller från dagvatten till ån minskas. Ån har även problem med översvämningar och det finns behov av att fördröja det ytligt avrinnande regn- och smältvattnet.
I dagvattenparken renar och fördröjer vi vattnet innan det når fram till Bällstaån. Det förbättrar vattenkvalitén och minskar risken för skadliga översvämningar.
Läs mer om hur vi arbetar med vattenhantering och översvämningsrisker