Gå direkt till sidans innehåll

Fältarna i Järfälla

Fältarna i Järfälla finns ute i kommunen på dagar och kvällar för att möta barn och unga. Du känner igen oss på de vita jackorna.

Vi besöker fritidsgårdar, skolor och vistas på gator och torg. Vi samarbetar med socialtjänst, skola, polis, kyrka och föreningar.

Ring oss på vårt gemensamma fältnummer: 08-580 284 11

Uppsökande och före­byggande

Vi jobbar uppsökande och förebyggande med barn och ungdomar mellan 10 och 20 år. Det innebär att vi försöker att se till att alla barn och ungdomar får en så bra och trygg uppväxt som möjligt.

Våldsförebyggande arbete

Mycket av fältarnas våldsförebyggande arbete sker i samarbete med skolorna. Det börjar redan på mellanstadiet, med lektioner om våld tillsammans med alla femteklassare och fortsätter på högstadiet med materialet ”Mentors in Violence Prevention (MVP)” där eleverna får reflektera kring destruktiva normer för manlighet, vänskap och relationer, sexuella trakasserier, samtycke, våld och ungas utsatthet på nätet.

Tystnads­plikt och anmälnings­plikt

Vi har tystnadsplikt och får inte berätta vad ungdomar säger till oss, men om det är allvarliga saker som gör oss oroliga så har vi anmälnings­plikt. Vi anmäler inte något utan att först prata med ungdomen.

Kontakta fältarna

Johanna Lundblad

Telefon: 08-580 290 58
Mobil: 070-002 41 66
E-post: johanna.lundblad@jarfalla.se

Abdirisaq Hussein

Telefon: 08-580 227 22
Mobil: 070-002 40 33
E-post: abdirisaq.hussein@jarfalla.se

Fredrik Svensson

Telefon: 08-580 226 60
Mobil: 070-002 40 19
E-post: fredrik.svensson2@jarfalla.se

Minhaz Chowdhury

Telefon: 08-580 295 88
Mobil: 070-002 41 65
E-post: Minhaz.chowdhury@jarfalla.se

Paula Crespo

Telefon: 08-580 290 69
Mobil: 070-002 41 68
E-post: paula.crespo@jarfalla.se

Elin Holmgren

Telefon: 08-580 294 28
Mobil: 070-002 35 56
E-post: Elin.holmgren@jarfalla.se

Julia Hoff

Telefon: 08-580 284 74
Mobil: 070-002 36 06
E-post: julia.hoff@jarfalla.se

Katarina Raft

Telefon: 08-580 290 59
Mobil: 070-002 41 67
E-post: katarina.raft@jarfalla.se

Besöksadress

Tornérplatsen 26, Jakobsberg

Skicka e-post till Fältarna

Följ Fältarna på Instagram: @faltarnajarfalla


Senast uppdaterad:

Lagen om tillgänglighet till digital offentlig service syftar till att göra den digitala servicen mer tillgänglig, särskilt för personer med funktionsnedsättning. Om du upplever att webbplatsen inte lever upp till det kan du meddela oss här eller begära ut otillgängligt innehåll i alternativt format.

Läs mer i vår tillgänglighetsredogörelse om du vill veta hur väl vår webbplats uppfyller kraven

Påtala bristande tillgänglighet




Begär att få otillgängligt innehåll levererat i alternativt format

Om du upplever att du på grund av bristande tillgänglighet inte kan ta del av innehåll kan du begära att få detta levererat i ett alternativt format. Fyll i formuläret så återkopplar vi till dig.



Upp