Miljökvalitetsnormer för vatten


I miljöbalken ingår bland annat bestämmelser om miljökvalitets- normer för vatten. Detta är ett rättsligt verktyg som uttrycker den kvalitet som ytvatten och grundvatten ska ha vid en viss tidpunkt. Huvudregeln är att alla sjöar och vattendrag med miljökvalitetsnormer ska ha minst god status. Statusen får inte försämras.

I Järfälla finns det i nuläget fyra vattenförekomster med bestämda miljökvalitetsnormer, i framtiden kan dock fler tillkomma. Vattenförekomsterna är Bällstaån, Igelbäcken (inklusive Säbysjön), Mälaren-Görväln och Mälaren-Skarven. Ingen av vattenförekomsterna uppnår god ekologisk eller kemisk status. Övriga vattendrag och sjöar i kommunen har indirekt en koppling till vattenförekomsterna med miljökvalitetsnormer då de utgörs av delflöden eller rinner till dessa. Därför behöver god status också uppnås i dessa för att miljökvalitetsnormerna ska kunna uppnås, vilket även är i linje med Miljöplanen och Vattenplanen. För att säkerställa att vattenförekomsterna uppnår god ekologisk och kemisk status finns det behov av att både minska andelen förorenande ämnen som når vattenförekomsterna och tillrinnande vattendrag, samt att återställa vattenmiljöer till en mer naturlig form. För att uppnå detta behöver även åtgärder ske i vattendrag och sjöar som inte har miljökvalitetsnormer.

Möjliga idrottsplatser

Tabell över vattenförekomster med miljökvalitetsnormer inom Järfälla samt tillhörande status och kvalitetskrav

Planläggning och exploatering behöver i många fall i sin dagvattenhantering säkerställa mer än bara en ”icke försämring” av vattenkvaliteten för att säkerställa att en god vattenkvalitet ska kunna uppnås. Detta innebär ett behov av att förbättra vattenkvaliteten genom att minska föroreningsbelastningen från planområdet, speciellt för områden som idag har en befintlig bebyggelse som bidrar med hög föroreningstillförsel. Ju högre föroreningsbelastningen från ett område är idag, desto mer behöver framtida planläggning och exploatering minska belastningen. Detta eftersom det är den nuvarande markanvändningen som orsakar det befintliga reningsbehovet. Detta är särskilt viktigt att ta hänsyn till inom den regionala stadskärnan, som berör stora delar av Bällstaåns avrinningsområde.

För att uppnå god ekologisk status behöver det vid planläggning och exploatering säkerställas att ytor finns för att vattendragen ska kunna ha en naturlig utformning och att vattendragets närområde inte tas i anspråk.

Got backgoundimage => background-image: url(/images/200.58614f918de83e6c5e31412/1709303052101/angsjo-09-K.jpg);