Elev­hälsan

Elevhälso­teamet

Elevhälsan består av skolsköterska, kurator, special­pedagog, dyslexi­pedagog och när­varo­coach. Vårt mål är att hjälpa dig att klara av din gym­nasie­tid på bästa sätt. Vi kan ge råd och hjälp när det gäller fysiska och psykiska frågor.

Skolsköterska

Skolsköterskan arbetar främst hälso­främjande och förebyggande. Erbjuder enklare sjukvårds­insatser. Alla elever i åk 1 erbjuds hälsosamtal. Elever på bygg­programmet erbjuds hörsel­screening. Skolsköterskan har tystnads­plikt.

Annette Lindewall Arktedius
annette.lindewall.arktedius@jarfalla.se
skolsköterska NA,TE, ES, IA, Prep, Gy-SÄR
08-580 283 70

Marie Juhlén
marie.juhlén@jarfalla.se
skolsköterska BA,EE,VF, EK, SA
070-002 38 23

Maria Ljung
maria.ljung@jarfalla.se
skolsköterska språkintroduktion
070-002 31 88

Kurator

Du som vill ha någon att prata med är välkommen till vår kurator. Ditt ärende kan vara stort eller smått - Våra kuratorer finns till för dig och har tystnadsplikt. 

Eva Taaler
eva.taaler@jarfalla.se
kurator NA, TE
070-00 272 39

Frederick Moses
Frederick.Moses@jarfalla.se
kurator SI

Mahmut Kiper
mahmut.kiper@jarfalla.se
kurator EK, ES, IA, SA, Prep, Gy-SÄR
08-580 281 91

Monica Ekdahl Gustafsson
monica.ekdahl.gustafsson@jarfalla.se
kurator BA, EE, VF, YI
070-002 79 21

Specialpedagog

Specialpedagogen strävar efter att undanröja hinder och underlätta för elever i behov av specialpedagogiska insatser och organiserar för att berörda elever får adekvat stöd.

Vi handleder och stöttar också undervisande lärare i arbetet med och för elever i behov av specialpedagogiska insatser.

Lena Piper
lena.piper@jarfalla.se
Specialpedagog BA, EE, VF

Therese Engstrand
therese.engstrand@jarfalla.se
Specialpedagog ES, NA, TE, PREP
070-00 235 97

Dyslexipedagog

Helen Ålander
helen.alander@jarfalla.se

Närvarocoach

Pernilla Persson
pernilla.persson@jarfalla.se
Närvarocoach med fokus på administration
Telefon: 08-58028283

Samuel Westman
samuel.westman@jarfalla.se
Närvarocoach med fokus på relationsbygge
070-002 78 82

Vad händer med studie­bidraget om du skolkar?länk till annan webbplats

What happens to the student grant if you skip school?länk till annan webbplats

Användbara telefonnummer

  • Jourhavande kompis: 020‑222 444
  • BRIS barntelefon: 0200‑230 230
  • Stödlinjen för spel­beroende och deras anhöriga: 020‑81 91 00
  • Järfälla ungdoms­mottagning: 08‑580 283 62
  • Vårdguiden (dygnet runt): 08‑32 01 00

Användbara länkar

1177 Vårdguidenlänk till annan webbplats

Landstinget förebygger aidslänk till annan webbplats

BUP, Barn- och ungdoms­psykiatri i Stockholmlänk till annan webbplats

ORIGOlänk till annan webbplats

RFSL, Riksförbundet För Sexuellt Likaberättigandelänk till annan webbplats

RFSU, Riksförbundet För Sexuell Upplysninglänk till annan webbplats

Terrafem, Nätverk för kvinnors rätt mot mäns våldlänk till annan webbplats

BRIS, Barnens Rätt I Samhälletlänk till annan webbplats

Spelsidalänk till annan webbplats

Ungdoms­mottagningenlänk till annan webbplats

Järfälla Stöd och Behandlinglänk till annan webbplats

RFSL Ungdomlänk till annan webbplats

Lekställning på Vattmyraskolan

Reception

08-580 283 73
Mälarvägen 2 
177 42 Järfälla
jarfallagymnasium@jarfalla.se

Personal

Vi som jobbar på skolan


Kontakta oss | Frågor & svar