Kontakt

Reception

Heidis Jonsdottir Lord
08-580 283 73
Mälarvägen 2
177 41 Järfälla

Ledning och Administration

Mariella Augustsson
mariella.augustsson@jarfalla.se
Rektor
08-580 283 59
070-002 72 81

Birgitta Linderoth
birgitta.linderoth@jarfalla.se
biträdande rektor BA, EE, VF
08-580 288 14
070-002 33 63

Cecilia Rustum
Cecilia.Rustum@jarfalla.se
biträdande rektor EK, SA, IA, Särskola
08-580 282 45
070-002 71 65

Maria Hävner
maria.havner@jarfalla.se
biträdande rektor ES, PREP, SI
08-580 229 97
070-002 33 11

Robert Lundberg
robert.lundberg@jarfalla.se
biträdande rektor NT, TE
08-580 282 42
070-002 36 03

Elisa Mirani
elisa.mirani@jarfalla.se
utbildningskoordinator
08-580 283 08

Madeleine Strömvall
madeleine.stromvall@jarfalla.se
intendent schemaläggning
08-580 284 12

Mike Ström
mike.strom@jarfalla.se
IT-ansvarig
08-580 297 27

Fredrik Eriksson
fredrik.eriksson@jarfalla.se
IKT-pedagog
070-002 37 83

Johan Granberg
johan.granberg@jarfalla.se
administrativ handläggare
08-580 284 84

Sadika Sabet
sadika.sabet@jarfalla.se
ekonomihandläggare
08-580 283 07

Elevhälsa​

skolsköterskor

Annette Lindewall Arktedius
annette.lindewall.arktedius@jarfalla.se
skolsköterska NA,TE, ES, IA, Prep, Gy-SÄR
08-580 283 70

Marie Juhlén
marie.juhlén@jarfalla.se
skolsköterska BA,EE,VF, EK, SA
070-002 38 23

Maria Ljung
maria.ljung@jarfalla.se
skolsköterska språkintroduktion
070-002 31 88

kuratorer


Eva Taaler

eva.taaler@jarfalla.se
kurator NA, TE
070-002 72 39

Josephine Zuber
josephine.zuber@jarfalla.se
kurator SI
08-580 245 95
070-002 38 63

Mahmut Kiper
mahmut.kiper@jarfalla.se
kurator EK, ES, IA, SA, Prep, Gy-SÄR
08-580 281 91

Monica Ekdahl Gustafsson
monica.ekdahl.gustafsson@jarfalla.se
kurator BA, EE, VF, YI
070-002 79 21

Elevstöd

Diana Larsson
diana.larsson@jarfalla.se
Specialpedagog, speciallärare, särskolan

Leena Pieper
leena.pieper@jarfalla.se
Specialpedagog BA, EE,VF,YI, engelska
070-002 79 20

Therese Engstrand
therese.engstrand@jarfalla.se
Specialpedagog ES, NA, TE, PREP
070-002 35 97

Helen Ålander
helen.alander@jarfalla.se
dyslexipedagog, religion, svenska

Pernilla Persson
pernilla.persson@jarfalla.se
elevsamordnare, närvarocoach
08-580 282 83

Samuel Westman
samuel.westman@jarfalla.se
närvarocoach med fokus på relationsbygge
070-002 78 82

Studie- och yrkesvägledare

Frida Stelius
frida.stelius@jarfalla.se
studie- och yrkesvägledare, EK, SA ES , preparand
070-002 71 47

Mandala Fager
mandala.fager@jarfalla.se
studie- och yrkesvägledare BA, EE, VVS, Gy-SÄR, Yrkesintro, Individuellt alternativ
070 - 002 72 79

Polichronis Simeonidis
polichronis.simeonidis@jarfalla.se
studie- och yrkesvägledare NA, TE
08-580 290 04
070 - 002 35 67

Annica Thorman
annica.thorman@jarfalla.se
studie- och yrkesvägledare språkintroduktion
070-002 73 10

Josefin Uhmeier
Josefin.Uhmeier@jarfalla.se
studie- och yrkesvägledare språkintroduktion

Serviceenheten

Johnny Karlsson
vaktis.jakgym@jarfalla.se
vaktmästare
070-002 79 06

Kjell Nilsson
vaktis.jakgym@jarfalla.se
vaktmästare
070-002 79 00

Sirpa Köngäs
sirpa.kongas@jarfalla.se
intendent för serviceenheten
08-580 283 91
070-002 71 20

Lärare

Abdel-Massih Saroukhan
abdel-massih.saroukhan@jarfalla.se
fysik, matematik

Agneta Frick
agneta.frick@jarfalla.se
biologi, matematik, naturkunskap, kemi, språkintroduktion
08-580 283 19

Agnes Jarl
agnes.jarl@jarfalla.se
bild, grafisk kommunikation
08-580 281 83

Anders Rosén
anders.rosen@jarfalla.se
matematik, yrkeslärare VVS
08-580 283 89
070-002 79 59

André Van de Meulebrouck
andre.van.de.meulebrouck@jarfalla.se
SO, språkintroduktion

Annamaria Mia Forsberg
annamaria.forsberg@jarfalla.se
bild
08-580 281 83

Annica Tolfström
annica.tolfstrom@jarfalla.se
elevassistent
08-580 282 41

Annie Jönsson
annie.jonsson@jarfalla.se
historia, svenska
073-986 21 63

Annika Georgsson
annika.georgsson@jarfalla.se
kafeterian

Annika Hallberg
annika.hallberg@jarfalla.se
engelska, svenska

Anton Krüll
anton.krull@jarfalla.se
bild
08-580 281 83

Bitte Bohlin
bitte.bohlin@jarfalla.se
historia, religion, samhällskunskap, svenska
08-580 283 38

Björn Damgren
bjorn.ericson@jarfalla.se
yrkeslärare bygg
08-580 283 38
070-002 79 26

Britt-Marie Zuber Pettersson
B-M.Zuber-Pettersson@jarfalla.se
speciallärare

Carina Blomqvist
carina.blomqvist@jarfalla.se
religion, svenska
08-580 229 01

Caroline Lindberg
caroline.lindberg@jarfalla.se
teckentolk

Caroline Tenland
caroline.tenland@jarfalla.se
naturkunskap
08-580 283 89

Cecilia Golborne
cecilia.golborne@jarfalla.se
spanska

Conrad Johansson
conrad.johansson@jarfalla.se
engelska

Curt Sandgren
curt.sandgren@jarfalla.se
yrkeslärare bygg
08-580 283 38
070-002 79 22

Dag Palm
dag.palm@jarfalla.se
musik
08-580 283 54

Dan Monssen Nordström
dan.monssen.nordstrom@jarfalla.se
engelska, svenska

Daniel Jidenius
daniel.jidenius@jarfalla.se
yrkeslärare el

David Wadelius
david.wadelius@jarfalla.se
matematik
08- 580 283 89

Elisabeth Feuk
elisabeth.feuk@jarfalla.se
elevassistent

Elisabeth Styrlander
elisabeth.styrlander@jarfalla.se
svenska som andraspråk

Erik Söderlind
erik.soderlind@jarfalla.se
historia, engelska

Erik Wetterborg
erik.wetterborg@jarfalla.se
engelska, svenska som andraspråk

Erik Zetterberg
erik.zetterberg@jarfalla.se

George Gorgis
george.gorgis@jarfalla.se
historia

Gun Lindström
gun.lindstrom@jarfalla.se
fysik, matematik

Gunnar Hallberg
gunnar.hallberg@jarfalla.se
engelska, svenska
08-580 283 29

Gunnar Magnusson
gunnar.magnusson@jarfalla.se
bild, foto
08-580 281 83

Gunnar Sjödin
gunnar.sjodin@jarfalla.se
samhällskunskap

Göran Bridén
goran.briden@jarfalla.se
matematik,naturkunskap

Göran Nylander
goran.nylander@jarfalla.se
svenska, tyska

Hamid Falsafi
hamid.falsafi@jarfalla.se
fysik, matematik

Hans-Peter Happy Törnblom
hans-peter.tornblom@jarfalla.se
dramapedagog, särskola

Helen Ålander
helen.alander@jarfalla.se
dyslexipedagog, religion, svenska

Helena Bicho
helena.bicho@jarfalla.se
fysik, matematik

Heléne Niitsoo
helene.niitsoo@jarfalla.se
musik, svenska som andraspråk
08-580 283 54

Inger Albåge
inger.albage@jarfalla.se

Inger Larsson
inger.larsson2@jarfalla.se
matematik, naturkunskap

Jaana Grönman
jaana.gronman@jarfalla.se
elevassistent

Jan Lindqvist
jan.lindqvist@jarfalla.se
idrott
070-0027270

Jan- Ove Förare
jan-ove.forare@jarfalla.se
Yrkeslärare VVS
070-0027958

Jan Witasp
jan.witasp@jarfalla.se
Yrkeslärare bygg, Språkintroduktion

Jessica Clayton
jessica.clayton@jarfalla.se
bild, design, historia, religion, teknik

Johan Bovin
johan.bovin@jarfalla.se
yrkeslärare el
070-002 79 28

Johan Lindgren
johan.lindgren@jarfalla.se
elevassistent

Johan Westre
johan.westre@jarfalla.se
musik
08-580 283 54

Jwan Abdulkarim
jwan.abdulkarim@jarfalla.se
svenska som andraspråk

Jörgen Sandström
jorgen.sandstrom@jarfalla.se
Yrkeslärare VVS

Karin Sundvall
karin.sundvall@jarfalla.se
biologi, matematik, naturkunskap, kemi
08-580 283 19

Kenneth Åkerlund
kenneth.akerlund@jarfalla.se
religion, svenska

Kerstin Ellenfors
kerstin.ellenfors@jarfalla.se
psykologi, samhällskunskap
08-580 283 19

Kerstin Svensson
kerstin.svensson@jarfalla.se
engelska, svenska

Kristina Wellner
kristina.wellner@jarfalla.se
svenska som andrasråk

Lars Carlsson
lars.carlsson@jarfalla.se
idrott
070-0027951

Lars Puke
lars.puke@jarfalla.se
fysik, matematik

Lena Landberg Lillqvist
Lena.landberg.lillqvist@jarfalla.se
ekonomi, UF, handel
08-580 282 26

Lilly Norling
lilly.norling@jarfalla.se
engelska, spanska

Linda Svanberg
linda.svanberg@jarfalla.se
bild, foto, hemsideansvarig
08-580 281 83

Magnus Olsson
magnus.olsson@jarfalla.se
08-580 229 01

Magnus Sjölander
magnus.sjolander@jarfalla.se
matematik, samhällskunskap, företagsekonomi, pedagogik
08- 580 283 31

Maria Engdell
maria.engdell@jarfalla.se
engelska

Maria Grym
maria.grym@jarfalla.se
svenska som andraspråk

Maria Lindqvist
maria.lindqvist@jarfalla.se
länk till annan webbplats
svenska

Maria Åhs
maria.ahs@jarfalla.se
psykologi, samhällskunskap
08-580 229 01

Marie Dahlström
marie.dahlstrom@jarfalla.se
biologi, kemi, naturkunskap

Maryam Tunc
maryam.tunc@jarfalla.se
historia, svenska
08-580 283 89

Mathias Andersson
mathias.andersson@jarfalla.se
yrkeslärare el
08-58028476

Mats Sjöstedt
mats.sjostedt@jarfalla.se
idrott
070-002 71 49

Michael Hjort
michael.hjorth@jarfalla.se
elevassistent

Michael Pastor
michael.pastor@jarfalla.se
elevassistent

Mikael Bergfeldt
mikael.bergfeldt@jarfalla.se
yrkeslärare el/data
070-002 79 12

Mikael Rosengren
mikael.rosengren@jarfalla.se
yrkeslärare el/data
08-580 284 74
070-0027291

Mohammed Tarzibachi
mohammad.tarzibachi@jarfalla.se

ekonom.juridik, UF

Nadiah Yonansson
nadiah.yonansson@jarfalla.se
elevassistent

Natalie Widholm
natalie.widholm@jarfalla.se
religion, samhällskunskap, svenska

Niklas Johansson
niklas.johansson@jarfalla.se
yrkeslärare el
08-580 284 76

Niklas Wilhelmsson
niklas.wilhelmsson@jarfalla.se
yrkeslärare bygg/måleri
08-580 283 38
070-002 79 25

Olga Eriksson
olga.eriksson@jarfalla.se
Fysik

Pablo Salvador Naranjo Golborne
Pablo.Salvador.Naranjo.Golborne@jarfalla.se
Elevassistent

Peter Biro
peter.biro@jarfalla.se
yrkeslärare bygg

Peter Lundberg
peter.lundberg@jarfalla.se
ekonomi
08-580 283 26

Peter Wennergren
peter.wennergren@jarfalla.se
elevassistent

Pia Almkvist
pia.almkvist@jarfalla.se
språkintroduktion

Pia Sönnergren
pia.sonnergren@jarfalla.se
Barn- och fritidsprogrammet
08-580 281 37

Ragne Wahlquist
ragne.wahlquist@jarfalla.se
media, teknik, webbutveckling

Rasmus Zetterström
rasmus.zetterstrom@jarfalla.se
slöjd

Rebecka Werlinder
rebecka.werlinder@jarfalla.se
slöjd

Renate Huber
renate.huber@jarfalla.se
bilogi, naturkunskap

Rickard Andersson
rickard.andersson@jarfalla.se
Yrkeslärare VVS

Rickard Edfeldt
rickard.edfeldt@jarfalla.se
historia, religion

Ritva Kuure
ritva.kuure@jarfalla.se
språkintroduktion
08-580 281 92

Robert Karlsson
robert.karlsson@jarfalla.se
yrkeslärare bygg

Roland Krywult
roland.krywult@jarfalla.se
elevassistent, särskolans fritids

Rut Lindeberg
rut.lindeberg@jarfalla.se
bild, design, teknik

Stanley Wissmar
stanley.wissmar@jarfalla.se
CAD, programmering, teknik

Samuel Westman
samuel.westman@jarfalla.se
engelska, svenska
070-002 78 82

Sharareh Haghnabi
Sharareh.haghnabi@jarfalla.se
länk till annan webbplats
fysik och matematik

Stefan Bäckström
stefan.backstrom@jarfalla.se
engelska, företagsekonomi, samhällskunskap

Thomas Hjelmberg
thomas.hjelmberg@jarfalla.se
yrkeslärare el/data
070-002 79 29

Thomas Wrisemo
thomas.wrisemo@jarfalla.se
psykologi, svenska

Tomas Lidsell
tomas.lidsell@jarfalla.se
elevassistent

Tommy Cramer
tommy.cramer@jarfalla.se
yrkeslärare bygg
08-580 283 38
070-002 79 57

Torsten Partell
torsten.partell@jarfalla.se
matematik, mekatronik

Urban Hultström
urban.hultstrom@jarfalla.se
matematik, musik
08-580 229 01

Vivi-Anne Sjöholm
vivi-anne.sjoholm@jarfalla.se
elevassistent

Wei Lu Larsson
wei.lu.larsson@jarfalla.se
engenska

Zahra Firouzi
zahra.zirouzi@jarfalla.se
engelska

Lekställning på Vattmyraskolan

Reception

08-580 283 73
Mälarvägen 2 
177 41 Järfälla
jarfallagymnasium@jarfalla.se

Personal

Vi som jobbar på skolan

Kontakta oss | Frågor & svar