
Del av utställningen Världen bortom orden i Jakobsbergs konsthall.
Jakobsbergs konsthall
Jakobsbergs konsthall är en konsthall för Järfälla kommuns utställningsverksamhet. Alla utställningar har fri entré. Lokalen ligger i Jakobsbergs bibliotek, centralt i Jakobsbergs centrumgalleria.
Hitta hit
Jakobsbergs konsthall ligger i samma lokaler som Jakobsbergs bibliotek. Adressen är Väpnarstråket, Jakobsbergs centrumgalleria. Cirka fem minuters promenad från Jakobsbergs station.
Öppettider
Konsthallens öppettider följer Jakobsbergs biblioteks öppettider.
Vill du ställa ut?
Är du intresserad av att ställa ut i Jakobsbergs konsthall? Kontakta konstansvarig kultursekreterare via mejl.
Skicka mejl till kultursekreterare
Utställningar 2022

"Svart hål med violett stjärnhimmel" 2020 olja på duk 95 x 95 centimeter. Konstnär Barbro Andersson. Bilden är beskuren.
Barbro Andersson
22 januari–26 februari
Måleri
Birgitta Samuelsson
5 mars–9 april
Måleri
Järfällas förskolor ställer ut
22 april–21 maj
Kerstin Hedman, Magnus Hedman, Ellen Heller och Ilkka Pärni
28 maj–27 augusti
Måleri och grafik
Senast uppdaterad:
Jag upplever att den här sidan har brister i tillgänglighet
Lagen om tillgänglighet till digital offentlig service syftar till att göra den digitala servicen mer tillgänglig, särskilt för personer med funktionsnedsättning. Om du upplever att webbplatsen inte lever upp till det kan du meddela oss här eller begära ut otillgängligt innehåll i alternativt format.
Läs mer i vår tillgänglighetsredogörelse om du vill veta hur väl vår webbplats uppfyller kraven
Påtala bristande tillgänglighet
Begär att få otillgängligt innehåll levererat i alternativt format
Om du upplever att du på grund av bristande tillgänglighet inte kan ta del av innehåll kan du begära att få detta levererat i ett alternativt format. Fyll i formuläret så återkopplar vi till dig.