Isbanor
Det är kul att åka skridskor! Tur då att det finns flera isbanor i kommunen som vi spolar och plogar när vädret tillåter.

Isbanan på Stora torget i Barkarbystaden.
Isbanor med konstgjord is:
- Stora torget, Barkarbystaden
- Riddarparken, Jakobsberg
Banor som spolas när det är tillräckligt kallt ute:
- Berghemsparken
- Fasterbolparken
- Kolarängen (nedanför Kolarängskolan)
- Lundskolan
- Musikskogen
- Särlavägen
- Tubvägen (försenad på grund av arbeten i området, kommer att spolas så fort som möjligt)
- Vibblaby äng
- Vålbergaparken
Låna skridskor och skidor på Sportoteket
Saknar du skridskor? Inga problem! Det finns möjlighet att låna såväl skridskor som skidor och andra sportiga produkter på Sportoteket Järfälla. Läs mer här:
Du kan även hyra komplett skridskoutrustning på plats hos Ängsjö café. Läs mer här:
Mycket nöje!
Senast uppdaterad:
Jag upplever att den här sidan har brister i tillgänglighet
Lagen om tillgänglighet till digital offentlig service syftar till att göra den digitala servicen mer tillgänglig, särskilt för personer med funktionsnedsättning. Om du upplever att webbplatsen inte lever upp till det kan du meddela oss här eller begära ut otillgängligt innehåll i alternativt format.
Läs mer i vår tillgänglighetsredogörelse om du vill veta hur väl vår webbplats uppfyller kraven
Påtala bristande tillgänglighet
Begär att få otillgängligt innehåll levererat i alternativt format
Om du upplever att du på grund av bristande tillgänglighet inte kan ta del av innehåll kan du begära att få detta levererat i ett alternativt format. Fyll i formuläret så återkopplar vi till dig.